ISAP4 szabvány honosítása

Tisztelt MAT tagok és érdekelt felek!

Az ISAP4 honosításával kapcsolatban új információ került ki a honlapra (https://actuary.hu/weblap3/szakma/mat-szabvanyok-es-ajanlasok/), mely a „ISAP4 (IFRS17 szabvány honosításához dokumentumok konzultáció céljából)” cím alatt található.

 

1.

1A Magyar Aktuárius Társaság az Az aktuárius szakmai ajánlások elfogadásának rendje (2016) alapján megkezdte az ISAP4 honosítását.

2.

2. Az 1.§. 1.2 pontja alapján létrehozott szakmai bizottság azt javasolja, hogy a mintaszabványt gyakorlatilag változtatás nélkül honosítsa a Magyar Aktuárius Társaság, melyre a mintaszabvány előszavában két lehetőség áll fenn:
a jelen ISAP szabványt szabványként, a szerkesztési megjegyzések alatt meghatározott módosításokkal veszik át;
a jelen ISAP szabványt magukra szabva, a szövegét a szabványt kialakító testület által megfelelőnek ítélt mértékben módosítva veszik át úgy, hogy közben biztosítják, hogy az így kialakított szabvány, illetve szabványrendszer lényegi konzisztenciát mutasson a jelen ISAP szabvánnyal
Az (a) pont jelenti a változtatás nélküli honosítást, a (b) pont pedig az eddig, illetve ezután beérkező javaslatok beépítését.

3.

3. A honosítási folyamat elején a MAT a vele együttműködési megállapodást kötött MNB-t és MABISZ-t, valamint az esetlegesen érdekelt félként azonosított Magyar Könyvvizsgálói Kamarát is tájékoztatta a terveiről. Előzetesen az MNB az alábbi javaslatot tette:

„ … a 2.6.11-es ponttal kapcsolatban merült fel egy kérdésünk. A tervezet szerint a fenntartási költségek becslésénél figyelembe kell venni a múltbeli tapasztalatokat, az inflációt és az üzleti tervet. A jövőbeli tervek figyelembevételének módja felvet egy lehetséges problémát. S2-es párhuzamot tekintve: a legjobb becslés kapcsán találkoztunk olyan esettel, amikor az üzleti terv túl ambiciózus volt, így az előrejelzésben szereplő, felfutó értékesítés hatására az alkalmazott egységköltségek jelentősen csökkentek, ezáltal a jövőbeli kötelezettségeket alulbecsülték. E kockázatra reflektál a vonatkozó MNB ajánlás 57-es pontja (ld. lent). Kérdésünk, hogy elvi szinten hasznos lehet-e utalni a modellszabványban erre a kockázatra, például azzal, hogy az aktuárius figyelembe veszi a jövőbeli üzleti tervek megvalósulásának valószínűségét?

MNB ajánlás 16-2019-biztonsagtechnikai-tartalekok.pdf (mnb.hu)

57. Az MNB jó gyakorlatnak tartja, ha a költségek időbeli változására vonatkozóan a biztosító az egy szerződésre jutó költségek csökkenését legfeljebb 3 évig veszi figyelembe, vagyis a költségek jövőbeli alakulását az állomány növekedéséből eredendően 3 évnél hosszabb időszakra nem jelzi előre.”

A bizottság és a vezetőség támogathatónak tartja az MNB javaslatának beemelését akár a fő szövegbe, akár lábjegyzetbe.

4.

Időközben elkészült az ISAP4 magyar fordítása a szakkifejezések jegyzékével együtt.
A) A fordítás során az volt a célkitűzés, hogy a szakkifejezések a már érvényes szabvánnyal legyenek összhangban
B) A fordítás idején készült el a szabvány hivatalos magyar fordítása, mellyel a konzisztencia nem teljes, tekintettel arra, hogy ezen szabványfordítás felülvizsgálata is várható.

5.

Ezúton kérjük a MAT tagjait és az érdekelt feleket (MNB, MABISZ, MKK), hogy

  • a szabványt tartalmilag írásban véleményezzék
  • a fordítást írásban véleményezzék.
  • Véleményüket a bizottságnak (isap4@actuary.hu) juttassák el november 15-ig juttassák el.
  • A nyilvános vitán vegyenek részt.

6.

A MAT a nyilvános vitát november végére, december elejére tervezi

  • az aktuális járványhelyzet
  • és a regisztráltak számának függvényében
  • személyes, hibrid vagy tisztán on-line formában megtartani.

Üdvözlettel,

Az ad hoc bizottság tagjai: Hauer Judit, Lángi Tamás, Lakatos Máté, Borza Gábor